“Solidarni z Białorusią” po raz VI

logo

Białoruska kuchnia w wersji live cooking, torebki handmade i warsztaty językowe, opowieści podróżnicze i spotkanie z Mikałajem Statkiewiczem, białoruskim więźniem sumienia – to tylko niektóre atrakcje festiwalu kultury białoruskiej SOLIDARNI Z BIAŁORUSIĄ. Impreza odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku, zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wstęp wolny, a na warsztaty rezerwacja miejsc.

Osoby pragnące poznać kulturę Białorusi od kuchni zapraszamy na live cooking. Szefem kuchni będzie Konstantin Lipski, pochodzący z Białorusi – kucharz-amator, który w Gdańsku studiuje politologię. Dla miłośników robótek ręcznych – przygotowaliśmy warsztaty artystycznego malowania toreb akrylem. Zajęcia poprowadzi projektantka mody Vika Ladis (zaprojektowane przez nią kreacje będzie można też tego dnia kupić). Dla wszystkich zainteresowanych poznaniem języka naszych sąsiadów, odbędą się też warsztaty języka białoruskiego. Zajęcia poprowadzi Gleb Labadzenka, dziennikarz, poeta, przewodnik po Białorusi, jeden z założycieli inicjatywy MOVA NANOVA (język na nowo). Opowie m.in. o próbach zachowania języka białoruskiego, wypieranego dziś przez język rosyjski. Ponadto pomoże nauczyć się kilku zdań w tym języku. Ważnym punktem festiwalu będzie spotkanie z Mikałajem Statkiewiczem – białoruskim politykiem opozycyjnym, uznanym przez Amnesty International za więźnia sumienia – pod hasłem: INNA BIAŁORUŚ JEST MOŻLIWA Statkiewicz podzieli się doświadczeniami w walce o demokratyzację Białorusi oraz opowie o aktualnej sytuacji politycznej w kraju.
Tego dnia będzie można też wysłuchać opowieści Eugenii Mancewicz, białoruskiej dziennikarki i podróżniczki, o jej niezwykłych podróżach autostopem przez Białoruś. A także obejrzeć serię filmów krótkometrażowych przygotowany przez grupę BULBA MOVIE.
Usłyszymy też pieśniarki z trójmiejskiego zespołu LABORATORIUM PIEŚNI, które badają, zachowują i aranżują na scenie muzykę ludową. Na wielki finał koncert zespołu PAWA, który łączy tradycyjne białoruskie brzmienia z nowoczesnymi dźwiękami muzyki elektronicznej.

PROGRAM
9 kwietnia 2016 / sobota

/ 12.00–14.30
Warsztaty języka białoruskiego MOVA NANOVA / wstęp wolny, rezerwacja miejsc →
/ 12.00–15.00
Warsztaty artystycznego malowania toreb ZOSTAŃ PROJEKTANTEM MODY / wstęp wolny
/ 12.30–15.00
Kuchnia białoruska + degustacja LIVE COOKING / wstęp wolny, rezerwacja miejsc →
/ 15.00–16.30
Spotkanie podróżnicze AUTOSTOPEM PO BIAŁORUSI / wstęp wolny
Pokaz filmów krótkometrażowych BULBA MOVIE / wstęp wolny
/ 17.00–18.30
Spotkanie z Mikałajem Statkiewiczem INNA BIAŁORUŚ JEST MOŻLIWA / wstęp wolny
/ 19.00
Koncert LABORATORIUM PIEŚNI i PAWA / wstęp wolny

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *