Ukraińska Wigilia Kulturoznawców 2022

Wigilia Kulturoznawców jest naszym cyklicznym wydarzeniem. W tym roku (20 grudnia) miejsce miała jej szesnasta odsłona. Ze względu na sytuację polityczną w naszym kraju związaną z napływem osób uchodźczych z objętej wojną Ukrainą, postanowiliśmy przybliżyć uczestnikom i uczestniczkom zwyczaje panujące w kraju naszych sąsiadów. Poza klasycznymi elementami tradycyjnej wigilii, zwróciliśmy uwagę̨ na kontekst aktualnych wydarzeń i związaną z tym potrzebę poznawania kultury osób, które coraz częściej stanowią naszych współpracowników, studentów i sąsiadów. Podczas wydarzenia odbyło się wspólne czytanie legendy o ozdabiającym choinkę pająku, którego następnie upamiętnialiśmy w formie pajęczokształtnych ozdób na choinki. Tworzyliśmy je za pomocą przygotowanych przez nas wcześniej materiałów.

Przy akompaniamencie gitary klasycznej i ukulele odbyło się wspólne śpiewanie kolędy, która łączy tradycję polską i ukraińską – „Dzisiaj w Betlejem”. Spróbowaliśmy wykonu w dwóch wersjach językowych przy pomocy jednej z uczestniczek, która znając język ukraiński ułatwiła nam wszystkim zadanie. Odbył się także quiz polegający na rozszyfrowaniu znaczenia ukraińskich słów, które brzmią bardzo podobnie do tych znanych nam w Polsce. Staraliśmy się skupić na tym co nas łączy, a nie na tym, co dzieli. Nagrodą dla zwyciężczyni quizu był rzut kutią o sufit.

Na koniec rozdaliśmy wszystkim uczestnikom i uczestniczkom wydarzenia pamiątkową książeczkę zawierającą odczytaną wcześniej legendę, przepis na kutię i wiele innych ciekawostek. Dostali oni od nas również po woreczku z ziarnem pszenicy na szczęście (tradycja ta związana jest z Dniem Wasyla, który obchodzimy 14 stycznia. Z samego rana młodzi chłopcy chodzą do różnych domów i posiewiają, czyli sieją ziarno pszenicy w domu. Są to życzenia dobrobytu, urodzaju, szczęścia i bogactwa). Po zakończeniu części z atrakcjami przeszliśmy do kosztowania przygotowanych przysmaków: ciast, kutii, pączków i pierogów, a także przywiezionych dla nas przez jednego z uczestników prosto z Ukrainy kiszonych pomidorów.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.