Irlandzka Wigilia Kulturoznawców – 2019

Brzydkie swetry, masa łakoci, szybki kurs tańca i wspólne śpiewanie – tego typu atrakcji mogliśmy doświadczyć 12 grudnia 2019 roku podczas irlandzkiej wigilii kulturoznawców. Goście oprócz pogłębienia swojej wiedzy na temat świątecznych tradycji innych kultur mogli również zintegrować się w ramach wspólnych zabaw, które zorganizowali dla nich członkowie Studenckiego Koła Naukowego Mozaika.

Całość rozpoczęła się nieco przewrotnie od zaprezentowania uczestnikom zwyczaju związanego ze zwieńczeniem tradycyjnej wigilii – Laden Table. Przewodniczący koła Michał Staniszewski inaugurował uroczystość wyłożeniem bochenka chleba posypanego ziarnami kminu, nalaniem mleka do dzbanka oraz zapaleniem świecy dopełniając przeprowadzony obrzęd objaśnianiem znaczenia poszczególnych czynności.

Kolejnym etapem było rozdanie gościom ponumerowanych fragmentów opowiadania „Zmarli” James’a Joyce’a. Uczestnicy zgodnie z tradycją odczytywali tekst wspólnie – każdy ze stołów miał za zadanie wybrać przedstawiciela, który odczytałby fragment opowiadania.
Potem jeszcze bardziej angażowaliśmy naszych gości – przygotowaliśmy dla nich swetry, które mieli ozdobić różnymi, fantazyjnymi dodatkami, nawiązując tym samym do irlandzkiej tradycji Ugly Sweaters. Efekty były zdecydowanie bardziej zadziwiające niż ugly, zresztą wybrańcy, którzy prezentowali się w już przyozdobionych swetrach wyglądali wspaniale.
Później było równie wesoło. Zaprezentowaliśmy Wren Procession, wspólnie z publicznością śpiewaliśmy i graliśmy irlandzką piosenkę. Najlepsze pozostawiliśmy jednak na koniec – zaprosiliśmy na nasze wydarzenie Zespół Tańca Irlandzkiego i Szkockiego Trebraruna. Członkowie tego zespołu zaprezentowali nam kilka tradycyjnych tańców. Dodać trzeba, że prezentowali się przy tym doprawdy niesamowicie – połączenie ich pełnych gracji ruchów z ożywiającą muzyką zaczarowało nas i naszych gości. Na koniec goście (dziesiątka ochotników i ochotniczek) mieli okazję sami zatańczyć w tańcu grupowym – tancerze znakomicie przeprowadzili nas przez cały proces, dzięki czemu obyło się bez ofiar śmiertelnych oraz uszkodzeń ciała (co zakrawa na cud, zważywszy na to, że udział wziął przewodniczący Koła, który jest znanym fajtłapą). Serdecznie dziękujemy Zespołowi za tak wspaniały pokaz.
Po części edukacyjno – prezentacyjnej wszyscy – studenci, Mozaikowicze, wykładowcy oraz członkowie Trebraruny integrowali się przy jedzeniu i piciu.

Grudzien 2019