Grudniowe badania w Chałupach

Z radością donosimy, że nasze Koło rozpoczęło nową inicjatywę badawczą, która będzie dotyczyć pamięci społecznej mieszkańców wsi Chałupy na Półwyspie Helskim oraz wydarzeń z jej historii.
W połowie XIX wieku we wsi oskarżono jedną z mieszkanek – wdowę Krystynę Ceynową – o uprawianie czarów i dokonano na niej samosądu. Zdarzenie było dramatyczne – samosąd trwał kilka dni, kobietę kilkukrotnie poddawano próbie wody a mieszkańców podburzał szarlatan, który zresztą niedługo wcześniej wyszedł z więzienia. Pragniemy sprawdzić na ile te wydarzenia pozostały obecne w świadomości mieszkańców niedużej wsi – jaka jest ich wiedza oraz postawa do względem samosądu.
Czworo naszych członków (Niedźwiedź, Basia, Agata i Norbert) było już na pierwszym wyjeździe badawczym. Najpierw przeprowadziliśmy tzw. desk research – pozyskaliśmy i opracowaliśmy teksty; źródłowe dotyczące procesów o czary i ludowych wierzeń, regionu oraz artykuły prasowe, z okresu, kiedy rozegrały się wydarzenia (m.in. opis procesu mieszkańców oskarżonych o zabójstwo Ceynowy). Następnie zaplanowaliśmy same badania – wybraliśmy odpowiednie metody oraz stworzyliśmy potrzebne narzędzia.
Kiedy wreszcie, 20 grudnia, ruszyliśmy do samej wsi po ostatnich dyskusjach w pociągu byliśmy znakomicie przygotowani. Tego dnia odbyliśmy pierwsze wywiady z mieszkańcami, analizowaliśmy dalsze możliwości badawcze, zastawialiśmy się czy jest potrzeba kolejnego wyjazdu. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, dzięki którym, po ich opracowaniu będziemy mogli analizować pamięć społeczną mieszkańców.

Wyjazd był fantastycznym doświadczeniem i lekcją prowadzenia etnograficznych badań terenowych.  Po zakończeniu prowadzenia wywiadów, podczas wypoczynku przy obiedzie zdecydowaliśmy, że zdecydowanie warto odbyć jeszcze co najmniej jeden wyjazd badawczy do Chałup.

grudzień 2019

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *