Mozaika Spotkań #001 – rozmowa z dr Martą Tymińską

Czas pandemii jest dla nas wszystkich wyjątkowo uciążliwy. Odebrał nam możliwość spotkań oraz swobodnych rozmów na korytarzach uczelni. Wydaje nam się, że to szczególnie trudny moment dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z Uniwersytetem Gdańskim. Z wykładowcami mogą kontaktować się jedynie w formie cyfrowej, zazwyczaj rozmawiając wyłącznie na tematy dotyczące zajęć, zaliczeń czy innych spraw organizacyjnych. Ciężko o swobodną dyskusję nawet w ramach wykładów czy ćwiczeń – wyciszone mikrofony, które trzeba uruchomić w odpowiednim momencie, nie sprzyjają spontanicznemu rzucaniu uwag czy dzieleniu się refleksjami. Jako członkowie Koła jesteśmy przekonani, że to właśnie kontakty w murach UG, czasem przypadkowe, pozwalały nam stworzyć pewną społeczność akademicką – poznawać się, wymieniać poglądami, dzielić się spostrzeżeniami. Proponujemy więc substytut – serię rozmów, które pozwolą Wam spojrzeć na wykładowców z innej strony. Co ich pasjonuje, jakie teksty kultury polecają w czasie pandemii, czym zajmują się poza działalnością akademicką.

Cykl pt. Mozaika Spotkań to wywiady z wykładowcami Instytutu Badań nad Kulturą, które dadzą Wam szansę trochę bliżej ich poznać. Gościem pierwszego nagrania jest dr Marta Tymińska – jedna z członkiń założycielek Studenckiego Koła Naukowego Mozaika, z wykształcenia psycholożka i kulturoznawczyni. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na grach cyfrowych i ich kulturotwórczej roli. Rozprawa doktorska poświęcona była studiom nad awatarami, bada również opowieści transmedialne, gry niezależne oraz relacje pomiędzy graczem, awatarem a emergentną narracją gier. Napisała kilka tekstów poświęconych kulturom fanowskim, jak również chętnie sięga po tematykę mangi i anime. Organizatorka wydarzeń poświęconych popkulturze (Pasja Minicon w Gdyni), animatorka kultury lokalnej, członkini Stowarzyszenia Arteria oraz aktywistka równościowa. W kinie ceni sobie przede wszystkim animacje w każdej formie. Edukatorka filmowa dzieci i młodzieży (a niekiedy osób w wieku senioralnym) od 2009 roku. Współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej oraz Akademią Filmową Multikina. Niedawno brała udział w “Spacją się skacze”, gdzie opowiadała o społecznym wpływie gier. Prywatnie, wielbicielka papug, podróży, powieści (SF, fantasy, YA) oraz kuchni roślinnej.

Rozmowę poprowadziła członkini SKN Mozaika Paulina Kościńska.